FAYDALI MODEL

Yurt Dışı Faydalı Model Başvurusu

Yurt dışı başvurusu istenirse, yurt içi faydalı model başvurusu tarihinden itibaren 12 ay içerisinde bir YURT DIŞI BAŞVURUSU (PCT, Bölgesel veya ülkesel başvuru olmak üzere) dosyalanmalıdır. (Yurt dışı başvurusu yapmadan önce bir TR başvurusu yapmak zorunlu değildir. Direkt olarak yurt dışında başvuru yapılması da mümkündür. Yurt dışı bilgisi için lütfen iletişime geçiniz.)

Patent İşbirliği Antlaşması (PCT):

Yurt dışı başvurusunun WIPO nezdinde PCT aracılığıyla dosyalanması halinde PCT başvurusu, iki şekilde yapılabilmektedir. PCT başvurusu, TR’de başvurusu yapılmış bir faydalı model başvurusu rüçhan gösterilerek veya önceki başvuru rüçhanı olmadan direkt-PCT (direct filing) dosyalanarak da yapılabilmektedir. Rüçhanlı bir PCT başvurusu yapılacaksa, TR başvuru tarihinden itibaren 12 ay içinde Paris Sözleşmesi uyarınca 156 ülkenin (6 Nisan 2022 tarihi itibariyle) üyesi olduğu PCT sistemi kapsamında ilk başvuru tarihi rüçhan gösterilerek başvuru yapılabilmektedir. PCT ile koruma talep edilen ülkelerde uluslararası başvuru tarihinden itibaren, yıllık ücretler ödenmek koşulu ile ve raporların olumlu olması ile koruma sağlanabilmektedir. Korumanın ulusal aşamada faydalı model şeklinde devam etmesi isteniyorsa, faydalı model korumasının olduğu ülkelerde o şekilde devam etmektedir. (Faydalı model korumasının olduğu ülkeler listesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.) Faydalı model korumasının süresi ülkeden ülkeye değişmektedir (Türkiye için başvuru tarihinden itibaren 10 yıl boyunca yıllık ücretler ödenmek şartıyla Faydalı Model korumasından faydalanılmaktadır). Bazı ülkelerde faydalı model koruması için inceleme raporu da talep edilmelidir. Faydalı model sisteminin olmadığı ülkelerde ise PCT ulusal aşama girişi, patent olarak sürecini devam ettirecektir.

PCT başvurusunda uluslararası araştırma raporu (International Search Report, ISR), WIPO nezdinde Türkiye içinde yapılacak PCT başvuruları için Uluslararası Araştırma Otoritesi (ISA) olan Avrupa Patent Ofisi (EPO) veya Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından hazırlanmaktadır. İki otoriteden biri seçilerek araştırma raporu talep edilebilmektedir. PCT, her bir ülkede başvuru ve araştırma raporu talebi işlemlerinin ayrı ayrı yapılması yerine yalnızca bir otorite tarafından tek bir seferde ve tüm üye ülkeler için ilgili işlemlerin yapılması yönünden maliyet ve zaman avantajı sağlamaktadır. PCT başvurusu dosyalanması, PCT’ye üye olan her ülkede faydalı model hakkı elde edildiği anlamına gelmemektedir. PCT başvurusu, söz konusu ülkelere başvuruda bulunma hakkı elde edilmesi anlamına gelmektedir. PCT başvurusunun istenen ülkelerde geçerli olabilmesi için PCT başvurusundan (veya varsa rüçhan tarihinden) sonraki 30 ay içerisinde (bazı ülkelerde 31 veya ek süre talepleriyle 33 ay da olabilmektedir) istenilen ülkelere (veya bölgelere, örn Avrupa Patenti) ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Uluslararası araştırma raporu (ISR) talebi için Avrupa Patent Ofisi’nin tercih edilmesi halinde, başvuru ve araştırma raporu talebi ücretinin yarısına, TÜRKPATENT’in tercih edilmesi halinde başvuru ve araştırma raporu talebi ücretinin tamamına TÜBİTAK tarafından teşvik sağlanmaktadır. TR rüçhanlı başvurularda rüçhan iletim bedeli, TÜBİTAK teşvik kapsamı dışındadır. Rüçhanlı rüçhansız tüm PCT başvurularında TÜBİTAK teşvikinden yararlanılabilmektedir. Teşvikten yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilmektedir. Söz konusu TÜBİTAK teşvikinden faydalanmak için, ilgili işlemler tarafımızdan ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca özellikle TR rüçhanlı başvurular için hazırlanan tarifnamenin İngilizce tercümesinin de sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda tarifname tercümesi hizmetimiz de bulunmaktadır. Söz konusu hizmetimiz, teknik altyapıya sahip tecrübeli Patent Vekilleri tarafından yapılmaktadır. Tercüme, başvuru sırasında ya da başvurudan itibaren 1 ay içinde sisteme yüklenmelidir.

Başvuru sahibinin gerçek veya tüzel kişi olmasına göre PCT başvuru ücretlerinde değişiklik olabilmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Verdiğimiz ilgili hizmetler:

 • - e-PCT filing ile PCT başvurusunun dosyalanması
 • - Doğrudan ülkesel başvurular için ilgili ülkedeki vekiller ile iletişime geçilerek başvuru dosyalanması
 • - Müvekkillerimizin TÜBİTAK teşvikten (başvuru ve araştırma raporu talebi) faydalanması için ilgili işlemin dosyalanması (Ücretsiz yapmaktayız)
 • - Rüçhan belgesi talepleri
 • - İngilizce tarifname yazımı
 • - Tercüme hizmeti
 • - Uluslararası süreçlerde talep halinde gerekli aksiyonların alınması (IPER talebi, SIS talebi, …vb.)
 • - Ulusal faz girişlerinde gerekli aksiyonların alınması (Ülkelerin belirlenmesi ile ücret tespitleri ve müvekkil bilgilendirmesi, gerekli yurt dışı vekil yazışmaları…vb.)
 • - İtiraz / görüş dokümanlarının hazırlanması
 • - İlgili ülkelerde yıllık sicil kayıt yenilemelerinin takibi
 • - Yurt dışı faydalı model başvuruları ile ilgili tüm işlemler