TEŞVİKLER

Teşvikler

Sınai mülkiyet başvurusu yapmaya, tescil oranını artırmaya ve ilgili sınai mülkiyetlerin ticarileştirilmesini özendirmek için sınai mülkiyet haklarıyla ilgili bazı kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği teşvik ve destekler bulunmaktadır. Söz konusu teşvik ve desteklerden önde gelenler şu şekildedir:

  • - Vergi İstisnası

    Kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükelleflerinin yararlanabildiği bir destektir. İlgili patent veya faydalı modelin ticarileştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca söz konusu patent veya faydalı modele konu buluşun Türkiye sınırları içerisinde geliştirilmiş olması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

  • - TÜBİTAK

    PCT kapsamında yapılan uluslararası patent başvurularında başvuru ve araştırma raporu talebi ücretleri ile bazı ülkelere girişte inceleme raporu talebi ücretlerine verilen desteklerden oluşmaktadır. Ayrıca uluslararası patent başvurusu, belirli bazı ülke veya bölgelerde tescille sonuçlandığında başvuru sahibine tescil ödülü de verilmektedir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

  • - KOSGEB

    Hem TürkPatent’ten hem de yurt dışı otoritelerden alınacak sınai mülkiyet tescili başvuru giderleri ve vekil bedellerine belirli oranlarda ve limitler içerisinde teşvik verilmektedir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Teşvik başvurularıyla ilgili detaylı bilgi ve hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.